Soma’da yaşanan işçi katliamını protesto etmek, her gün artan iş cinayetlerine dikkat çekmek ve üniversitedeki polis ablukasının kaldırılması için bir işgal eylemi gerçekleştiren Dokuz Eylül ve Ege Üniversitelerinde okuyan 38 öğrenci 16 yıl ile 22 yıl arasında değişen hapis cezası istemiyle yargılanıyorlar.

Geçtiğimiz Mayıs ayında Soma’da hayatını kaybeden 301 maden işçisinin ardından İstanbul Teknik Üniversitesi’nde başlayan işgal eylemi Galatasaray, Mimar Sinan, Boğaziçi ve Ege Üniversitesi öğrencilerinin de katılımıyla büyüdü. Rant için değil, halk için bilim’ isteyen öğrenciler, üniversitelerin taşeronlaşmaya, iş cinayetlerine karşı tutum almalarını; Soma’da yaşananın bir kaza değil, iş cinayeti olduğunu deklare etmelerini; rant için, işçi güvenliği  önlemleri almayan şirketlerin yönetim ve danışma kurullarında bulunan akademisyenlerin istifa etmelerini talep ettiler. Üniversitelerin çoğunda işgaller diyalog yoluyla sona erdirilirken Ege Üniversitesi’nde adeta cezaevleri operasyonunu andıran bir polis baskınıyla 38 öğrenci gözaltına alındı. Gözaltına alınan 38 öğrenci hakkında 16 yıldan 22 yıla değişen oranlarda  toplam 798 yıl hapis istemiyle dava açıldı.

İlk duruşma 14 Ekim 2014 tarihinde saat 14:00’da İzmir Bayraklı Adliyesi 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Duruşma öncesi saat 13.00’da adliye önünde basın açıklaması yapılacaktır.

Sizleri; 14 Ekim günü toplum yararına bir üniversite için, işçi cinayetlerini önlemek için akademisyenleri göreve çağıran öğrencilerle dayanışmak, seslerine ses, güçlerine güç katmak üzere adliyeye çağırıyoruz. 

Onurumuzu Savunuyoruz Hareketi Yürütücüleri.