Onurumuzu Savunuyoruz Hareketi Ayşegül Ersoy'un yanında
Ayşegül Hoca Yalnız Değildir!!!
Somanın Çocukları, Yırca’nın Ağaçları onunla....

35 yıllık öğretmenlik yaşamının 30’unu Soma’da geçiren Ayşegül Ersoy, Soma’daki katliam sonrasında polis saldırıları karşısında Somalıların yanında olduğu için sürgün edildi. Ayşegül öğretmen, madende yaşamını yitiren işçilerden 200’ünün öğretmeniydi de aynı zamanda.

Ayşegül Ersoy, Soma katliamından yalnızca bir kaç gün sonra, basına “avukatların tekme tokat gözaltına alınması” olarak yansıyan olay sırasında, polisin 13 yaşındaki bir çocuğu gözaltına almaya çalıştığını görüp ‘bırakın onu’ diyerek seslendiği için tartaklanarak ve ters kelepçe takılarak gözaltına alınır. Gözaltı sırasında ifadesi alınmaz ve savcılık tarafından hastaneden serbest bırakılırlar, herhangi bir adli soruşturma yapılmaz.

Olaydan neredeyse bir yıl sonra Ayşegül Hoca hakkında idari soruşturma yapılmış; önce kınama cezası, sonra da sürgün cezası almıştır. 30 yıldır görev yaptığı okulundan Kırkağaç’a sürgün edilmiştir.

Soma Linyit Anadolu Lisesi’nde Beden Eğitimi öğretmeni olarak görev yapan Ayşegül Ersoy, aynı zamanda Eğitim Sen Soma Temsilciliği yönetim kurulu üyesi ve bir fotoğrafçı. Soma’da tekmelenen madenci yakını, darp edilerek göz altına alınan avukatlar, Yırca’da kesilen ağaçlar, dövülen, gaz sıkılan köylüler her birimizin hafızasında taptaze duruyor. Ayşegül Hoca, katledilen öğrencilerinin hesabını sorduğu, ailelerinin yanında olduğu, yapılan tüm haksızlıklara açıkça karşı çıktığı için sürgün edildi. 
Somanın çocuklarını, Yırca’nın ağaçlarını hiç yalnız bırakmayan Ayşegül Hoca’yı yalnız bırakmayacağız.

Bu hukuksuz süreç sona erene ve Soma Linyit Lisesi'ndeki görevinin başına yeniden dönene kadar yürütülecek her türlü sürecin takipçisi olacağız..