Değerli Destekçimiz,

Gün geçmiyor ki akademisyenlere yönelik bir baskı görülmesin. Bu sefer, Berkin Elvan kardeşimizin cenaze törenine ve anma etkinliklerine katılan iki akademisyen soruşturuluyor, cezalandırılıyor, yargılanıyor.

Aşağıdaki basın metninde okuyacağınız gibi Araş. Gör. Nuriye Gülmen, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi tarafından disiplin cezalarına çarptırıldı. Yrd. Doç. Dr. Elifhan Köse ise Karaman'da eski başbakana hakaretten yargılanacak. İlk duruşması 28 Ekim 2014 saat 08.40'ta Karaman 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülecek.

Elifhan KÖSE ve Nuriye GÜLMEN YALNIZ DEĞİLDİR!

Onurumuzu Savunuyoruz Hareketi

Hepimiz Oradaydık...

Hep Birlikte Haykırdık...

Berkin Elvan’ın cenaze törenine ve anma etkinliklerine bulundukları illerde katılan Araş. Gör. Nuriye Gülmen ve Yrd. Doç. Dr. Elifhan Köse cezalarla karşı karşıya...

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak görev yapan Nuriye Gülmen, hakkında açılan çeşitli soruşturmalar sonucu (ODTÜ olaylarına destek ve 12 Eylül darbesini protesto eylemlerine katılmak) 2013 yılında kademe ilerlemesinin bir yıl süreyle durdurulması cezasına çarptırıldı. 2014 yılında ise, Berkin Elvan’ın polis tarafından katledilmesini protesto eylemlerine katılmak suçlaması ile 2 yıl daha kıdem ilerlemesinin durdurulması cezası ile cezalandırıldı.

Araş. Gör. Nuriye Gülmen, hakkında adli makamlarca açılmış herhangi bir dava bulunmamasına rağmen Osmangazi Üniversitesi tarafından katıldığı eylemlerde kamu malına zarar verme, görevli memura mukavemet, kasten yaralama, toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet suçlarını işlediği tespit edildiği iddiası ile cezalandırıldı. Mesai saatleri dışında ve kampus dışında yapılmış olan eylemler için soruşturmalar açan Osmangazi Üniversitesi Rektörlüğü, son zamanlarda sıklıkla karşılaştığımız gibi kendisini polis, savcı ve hâkim yerine koymakta, 14 yaşında bir çocuk için adalet isteyen genç bir akademisyeni cezalandırmaktadır. 2 yıl kıdem ilerlemesini durdurma cezası, Ethem Sarısülük’ün katili polis Ahmet Şahbaz’a tutuksuz yargılandığı sırada verilen cezanın aynısıdır.

Araş. Gör. Nuriye Gülmen’e kamu görevinden çıkarma cezası vermek üzere her şey, tüm kumpas hazır hale getirilmiştir.

Bir diğer olay ise, Karaman’da başımıza geldi. Yrd. Doç. Dr. Elifhan Köse hakkında, Berkin Elvan’ın anma etkinliğine katıldığı sırada dönemin başbakanına hakaret etmekten dava açılmış durumdadır. Davanın ilk duruşması, 28 Ekim 2014 Salı günü saat 8.40’ta Karaman 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülecektir.

Berkin’in öldüğü gün, tüm ülkede milyonlarca insan, katillerin bulunması ve cezalandırılması isteği ile sokaklara çıktı. Bu ceza ve davalar, Nuriye Gülmen ve Elifhan Köse şahsında hepimize gözdağı vermeyi amaçlamaktadır. Buna izin vermeyeceğiz!

Nuriye Gülmen ve Elifhan Köse yalnız değildir!

Hepimiz oradaydık ve hep birlikte haykırdık...

Onurumuzu Savunuyoruz Hareketi