Onurumuzu Savunuyoruz Hareketi Kamuoyu Açıklaması
22.9.2014

Toros Üniversitesi bir süredir ağırlıklı olarak İİSBF ve MYO okulundaki hak gaspları ile gündeme gelirken bu kez de İİSBF Dekanının utanç verici bir skandalı ile gündemde!
İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi (İİSBF) Dekanı Prof. Dr. Süleyman Türkel bir kadın Yardımcı Doçent’e burada yazmaktan utandığımız galiz küfürlerle hakaret etti.
Hakarete maruz kalan öğretim üyesi 25 Haziran’da ne 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'na ne de 4857 sayılı İş Kanunu'na uygun olarak işten çıkarılacağına dair bir tebliğ almış; Mütevelli Heyet Başkanı ile yapılan görüşmede bir yanlışlık olduğu, bunun düzeltileceği yönünde bildirime rağmen izleyen günlerde iş sözleşmesi uzatılmamıştır. Kadın öğretim elemanlarına yönelik hasmane tutum içinde olan İİSBF dekanı, kadın bir akademisyenin biat etmeyen, keyfilik yerine kurumsal bir işleyişte ısrar eden tutumunu içine sindirememiş, sorunu kişiselleştirmiş, bulunduğu konum ile de bundan sonuç almıştır.
Hangi nedenle iş sözleşmesinin sona erdirildiğini haklı olarak öğrenmek isteyen ve iş sözleşmesini sona erdiren yazıyı edinmek isteyen kadın öğretim elemanı, Dekan sekreterinden evraklarını almak üzere iken Dekan Prof. Dr. Süleyman Türkel tarafından odasına davet edilmiş ve kendisine bundan sonraki akademik yaşamı için nasihatler verilmeye çalışılmıştır. Hakları gasp edilmiş biri olarak bunları dinlemek istemediğini söyleyen öğretim üyesine Dekan Prof. Dr. Süleyman Türkel çirkin ve cinsiyetçi ifadelerle hakaret etmiş ve fakülteden kovmaya çalışmıştır.
Bu olayı sizlerle utanarak paylaşıyoruz, ancak evrensel düşün dünyasının bir parçası olma iddiasını en azından ismindeki üniversite sözcüğü ile taşıyan bir kurumun Dekan düzeyindeki bir yöneticisinin bir kadın öğretim üyesine yönelik bu davranışı asla kabul edilemez bir durumdur. Ve bu durum, kamuoyu ile paylaşılmazsa asıl utanması gerekenler utanmayacaklar hatta bu davranışlara devam edecekler. Bugün bir öğretim üyesine yarın da bir öğrenciye...
Bu hakaret, bu cinsiyetçi rezillik kapalı kapılar arkasında kalmamalı; bunu yapanlar kamuoyuna teşhir edilmeli ve hesabını vermelidir.
Biz bu olayın takipçisi olacağız!
Toros Üniversitesi İİSBF’de öğrenim gören öğrencilere ve ailelerine sesleniyoruz; 
Bu dile razı olacak mısınız? Böyle bir ortamda eğitim almak ister misiniz?
Bu ülkenin kadınları, bir kadına çirkin ve cinsiyetçi hakaretler yapılmasına izin verecek mi?
Toros Üniversitesi Rektörlüğü’nün bundan sonra da yaşanabileceklerin önüne geçmek için Dekan Prof. Dr. Süleyman Türkel’i derhal görevden almasını ve hakkında gereken işlemleri başlatmasını talep ediyoruz.
Bu talebi güçlendirmek üzere, aşağıdaki metni kişisel mail adreslerinizden Toros Üniversitesi yöneticilerine iletmenizi saygılarımızla rica ediyoruz.

Onurumuzu Savunuyoruz Hareketi Yürütücüleri

 


Sayın Rektör ve Toros Üniversitesi'nin Sayın Yetkilileri,

İktisadi İdari ve Sosyal Bilimleri Fakültesi Dekanınız Süleyman Türkel'in, çıkış süreci işlemlerini tamamlamak üzere üniversitenize gelen öğretim üyesi kadın arkadaşımıza ağıza alınmayacak derecede çirkin ve cinsiyetçi ifadeler ile hakaret ettiğini üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayım. İlgili kadın akademisyenin yaşadığı bu sorun nedeni ile çok sayıda kadın hukukçu ve diğer akademisyenlerle yanında olacağız. Taraflar arasındaki tartışmalar ve süreçten bağımsız olarak, söz konusu hakareti içeren "ifadeler" hiçbir şekilde kabul edilemez; kurumsal temsiliyet gücü de bulunan bir akademisyen/idareci için ayrıca suç konusu da oluşturmaktadır.

Mail adresleri:
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.; This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.; This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.; This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.; This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.; This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.; This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.; This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.; This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.