ONUR HAMZAOĞLU’NU, BİLİMİ SAVUNUYORUZ!

Bir bilim insanı; Kocaeli Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, insan, hekim ve akademisyen olarak topluma karşı temel görevini yerine getirdiği için soruşturuluyor ve yargılanıyor.

Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu uzun yıllardır Kocaeli bölgesinde yaşanan ciddi çevre ve sağlık sorunları ile uğraşmaktadır. Bu doğrultuda Kocaeli çevresinde, özellikle Dilovası’nda kansere bağlı ölümler üzerine önemli çalışma ve araştırmalar yapmıştır.

Bu doğrultuda 2005 yılında “Endüstri Yoğun Bölgelerde Yaşayanlarda Ölüm Nedenleri: Dilovası Örneği” isimli çalışmasının sonuçlarını yayınladı ve kansere bağlı ölümlerdeki aşırılığı gözler önüne serdi.

Bu çalışmasını yerel ve ulusal bilim çevreleri ve siyasi otoriteler ile paylaştı. Çözüm önerilerini 2006’da TBMM’ye sundu. Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu geçtiğimiz günlerde yürütücüsü olduğu yeni bir çalışmanın sonuçlarını basın aracılığı ile kamuoyuna sundu. Kocaeli Üniversitesi’nde Halk Sağlığı, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ile Tıbbi Genetik Anabilim Dallarından akademisyenler ile birlikte yürüttüğü, Üniversitenin bilimsel araştırma fonu tarafından desteklenen araştırmada annelerin ilk sütünde ve bebeklerin ilk kakalarında bazı ağır metaller ve eser elementler saptandı. Sorumluluk sahibi bir insan ve bilim adamı olmanın gereği olarak Prof Dr Onur Hamzaoğlu çalışmasını kamuoyuyla paylaştı. Gerçeklerin halka ulaştırılmasından rahatsız olan başta Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı ve Dilovası Belediye başkanı, Onur Hamzaoğlu’nun yaptığı açıklamaların “haberin geniş halk kitlelerine ulaşmasını sağladığı, araştırma sonuçlarının halk arasında panik yaratmayı amaçladığı”gerekçesiyle Kocaeli Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundular. Şimdi Onur Hamzaoğlu halka gerçekleri söylediğ ve gerçek bir bilim insanı gibi davrandığı için TCK’nın 213. maddesi uyarınca 2-4 yıl hapis istemiyle yargılanacak. Ayrıca aynı nedenle Kocaeli Üniversitesi tarafından hakkında idari soruşturma yürütülüyor. Eskişehir Tabip Odası ve SES Eskişehir Şubesi olarak Prof Dr Onur Hamzaoğlu’na yönelik bu soruşturmaları bilime, halkın gerçekleri öğrenme hakkına ve onurumuza yapılmış bir saldırı olarak değerlendiriyoruz. Bu soruşturmaların biran önce durdurulmasını istiyoruz . Bizler 31 Mayıs 2011 günü yapılacak olan soruşturma ve yargılamalarda onu yalnız bırakmayacağız ve Onur Hoca’nın yanında yer alacağız.

Eskişehir Tabip Odası ve SES Eskişehir Şubesi adına

Dr Halil AYDINOĞLU