Bilimin Onurunu Savunacağız


afis_kucuk2Bir bilim insanının, hele de uzmanlık alanı “halk sağlığı” olan bir hekimin en temel görevi halkın sağlığı ile ilgili konuları bilimin sunduğu yöntem ve olanaklardan yararlanarak titizlikle araştırmak ve sonuçlarını topluma mal etmek değil midir? Kocaeli Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu bu en temel görevini yaptığı, insanlığa, yaşadığı topluma yönelik sorumluluğunu yerine getirdiği için soruşturuluyor.

 

Hamzaoğlu neden soruşturuluyor?

Onur Hamzaoğlu kendi üniversitesinde çeşitli alanlarda akademisyenler ile birlikte yürüttüğü ve üniversitenin de bilimsel araştırma fonundan desteklediği araştırmasında  Kocaeli Dilovası’nda “annelerin ilk sütünde ve bebeklerin ilk kakalarında bazı ağır metaller ve eser elementler” saptadı. Araştırma sonuçlarını ve çözüm önerilerini TBMM’ye rapor olarak sunan, yetkililerle paylaşan Hamzaoğlu, bu sonuçları kamuoyuna duyurduğu için soruşturuluyor.  Yaptığı basın açıklamasında “tehlike büyük” diyerek çığlığını duyurmaya çalışan ve önlem alınmasını isteyen Hamzaoğlu, AKP’li Büyükşehir Belediye Başkanı ve AKP’li Dilovası Belediye Başkanı tarafından “haberin geniş halk kitlelerine ulaşmasını sağladığı, araştırma sonuçlarını halk arasında panik yaratmak amacıyla kullandığı” iddiasıyla yargılanması için Kocaeli Cumhuriyet Savcılığı’na şikayet edildi. Savcılık hazırladığı dosyayı, incelenmesi amacıyla Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü’ne gönderirken, eğer üniversite izin verirse Hamzaoğlu, TCK’nin 213. maddesi uyarınca 2 ila 4 yıl arasında hapis istemiyle yargılanacak.

Hamzaoğlu’nu savunmak neden önemli?

Hamzaoğlu’nun açıkladığı araştırma sonuçları kimilerinin siyasi ve ekonomik çıkarları ile çatıştığı için, AKP zihniyetinin artık ustalaştığı ve sadece polis şiddeti ile sınırlı kalmayan “diz çöktürme” girişimlerine maruz kaldı. Bugün Hamzaoğlu’nun şahsında toplumdan yana bilimden yanan tüm bilim insanları susturulmaya çalışılıyor. Bugün bu soruşturma boşa çıkarılamazsa üniversitelerde en temel görevleri olan bilim yapma ve bunun sonuçlarını topluma mal etmek olan bilim insanlarını daha da zor günler bekliyor olacak. Hamzaoğlu’nu savunmak sermayenin ve siyasi iktidarların çıkarlarına karşı bilimin ve akademinin özgürlüğünü savunmak anlamına geliyor.

 

Hamzaoğlu’na nasıl destek olabiliriz?

Çıkarları zedelenen sermaye çevreleri ve AKP iktidarı bilim insanlarını bu şekilde soruşturmalarla dize getireceğini zannede dursun, kısa zamanda Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’na destek için http://www.onurumuzusavunuyoruz.org internet sitesi üzerinden toplanan 10 bini aşkın imza işlerinin hiç de kolay olmadığını gösteriyor. Bir tarafta siyasi ve ekonomik çıkarları insan sağlığının üstünde tutanlar, toplumun geleceğine ipotek koymak, ölüm serpiştirmek isteyenler, diğer tarafta buna karşı duran, “Bilimin Onurunu” savunan, “Onur Hoca’nın kılına bile dokundurtmayız” diyen onurlu binler. Hamzaoğlu’na destek için atılan 10 bini aşkın imzanın sahipleri her türlü platformda dayanışmayı artırmalı, bu çabayı tüm üniversitelerde akademisyeniyle, öğrencisiyle, çalışanıyla yüz binlere mal etmeli, bu saldırıyı durdurmalıdır. Bizler bilimin gerektirdiğini ve üniversiteye yakışanı yapacağız. Prof. Dr. Hamzaoğlu şahsında tüm onurlu bilim insanlarına, bilimin ve üniversitenin özgürlüğüne yapılan bu çirkin saldırıyı boşa çıkaracağız. 

Hamzaoğlu Boğaziçi Üniversitesi’nde

Bu düşüncelerle 10 Haziran Cuma günü Boğaziçi Üniversitesi’nde saat 15:00’de Prof. Dr. Hamzaoğlu’nu ağırlayacağız. Halk sağlığını, akademik özgürlüğü bir kez de kendisinden dinleyeceğiz. Yaşanan bu süreçte kendisine destek olan, sermaye çevrelerinin ve siyasi iktidarların müdahalelerine karşı inatla akademik özgürlüğü ve toplumcu bir bilim anlayışını savunan bütün üniversite bileşenlerini yapacağımız panele davet ediyoruz.

Tarih-Saat: 10 Haziran Cuma- 15:00-17:00

Yer: Boğaziçi Üniversitesi Kuzey Kampüs- Turgut Noyan Salonu

 

Eğitim Sen İstanbul 6 No’lu Üniversiteler Şubesi

 

Boğaziçi Üniversitesi’ne geliş

 

Ulaşım:
------------------------------------------------
125 KADIKÖY-BOĞAZİÇİ ÜNV-R.HİSARÜSTÜ
43R RUMELİ HİSARÜSTÜ - KABATAŞ
559C RUMELİHİSARÜSTÜ-TAKSİM
59R RUMELİ HİSARÜSTÜ - ŞİŞLİ
59RS RUMELİHİSARÜSTÜ-SARIYER

http://www.iett.gov.tr/saat/orer.php?hid=hatbul&durak_kodu=L0158B

Turgut Noyan Salonu Kuzey Kampüs içerisinde Eğitim Teknolojileri Binası'nda (ETA-B) alt katta bulunmaktadır. ETA-B kampüs içerisinde girildiğinde kampüsün ortasında bulunan piramit yapının arka tarafındaki binadır. Aşağıda fotoğrafı görebilirsiniz.

clip_image002