Değerli Üyemiz,

Kocaeli Üniversitesi’nde Halk Sağlığı, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ile Tıbbi Genetik Anabilim Dallarından akademisyenlerin birlikte yürüttüğü, Üniversitenin bilimsel araştırma fonu tarafından desteklenen araştırmada annelerin ilk sütünde ve bebeklerin ilk kakalarında bazı ağır metaller ve eser elementler saptandı.  

Kocaeli Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu bu çalışmanın sonuçlarını basın aracılığı ile kamuoyuna sundu.

“Kan ve dışkıları bırakın, doğum yapıp çocuk emziren annelerin sütünde bile çinko, demir, alüminyum, kurşun, kadmiyum tespit ettik, tehlike büyük” dediği, basın yoluyla bu bilgileri açıkladığı ve bu vesileyle ‘haberin geniş halk kitlelerine ulaşmasını sağladığı, araştırma sonuçlarını halk arasında panik yaratmak amacıyla kullandığı” iddiasıyla yargılanması için Büyükşehir Belediye Başkanı ve Dilovası Belediye Başkanı Kocaeli Cumhuriyet Savcılığı’na şikayet dilekçesi verdi. Savcılık hazırladığı dosyayı, söz konusu fiilin incelenmesi amacıyla Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü’ne gönderdi.

Üniversite izin verdiği takdirde Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, TCK’nin 213. maddesi uyarınca 2 ila 4 yıl arasında hapis istemiyle yargılanacak.
Türk Nöroloji Derneği kurulduğundan bu yana halkın sağlık hakkı için, Türkiye'de bilimin gelişmesi, özgürleşmesi için çalışmaktadır. Bir bilim adamının, yapmış olduğu araştırmanın sonuçlarını açıklamasının suç olarak değerlendirilmesi bilime açık bir saldırıdır. Bunu şiddetle kınıyoruz.
Siz sayın üyemizi;

"Halkın, bebeklerimizin sağlığı tehlikede"

diyen, bunu söylediği için hapisle tehdit edilen Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu'na destek vermeye davet ediyoruz.

Türk Nöroloji Derneği Yönetim Kurulu